Beskid Żywiecki, Szlaki

WĘGIERSKA GÓRKA – CESARSKI SPACER W BARWACH JESIENI

Dziś zabierzemy Was na spacer do Węgierskiej Górki, przejdziemy Traktem Cesarskim i wrócimy Promenadą biegnącą wzdłuż rzeki Soły, a wszystko to w bajecznie kolorowej jesiennej oprawie. Ulica Trakt Cesarski jest częścią wielkiej trasy, którą zbudowano za czasów Cesarza Józefa II aby można było dotrzeć do Lwowa, Krakowa i Wiednia. Dziś ten odcinek w Węgierskiej Górce nazywany jest przez mieszkańców Cesarką.

 

Dla kogo:

Trzylatek przejdzie trasę samodzielnie.

Typ trasy:

Łagodna, bardzo przyjemna trasa, wygodna dla wózków, można również zabrać rowery, w większości asfaltowa, częściowo wybrukowana kostką.

Czas wędrówki (dla dorosłego):

Przejście całej trasy zajmuje 30 minut,  z dziećmi ok. 1 godzinę.

Atrakcje:

Na trasie znajdują się ławeczki na odpoczynek, miejsce na piknik i ognisko, taras widokowy z przepięknym widokiem na panoramę Beskidu Żywieckiego, ponadto trasa częściowo wiedzie ścieżką dydaktyczną, stąd kilka tablic z ciekawostkami przyrodniczymi. Również przejście przez most łukowy wiszący nad rzeką Sołą stanowi nie lada atrakcję dla najmłodszych. Zaś wracając Promenadą znajdziecie plac zabaw dla dzieci, siłownię zewnętrzną dla dorosłych, a nawet małe boisko do siatkówki plażowej! Tak więc atrakcji jest mnóstwo, należy o tym pamiętać, planując czas spaceru, gdyż może się on znacznie wydłużyć:-).

Dodatkowo można nieco zboczyć z trasy i pójść czerwonym szlakiem aby obejrzeć ruiny fortu „Waligóra”, który znajduje się w odległości ok. 300m od Traktu Cesarskiego.

Opis:

Idąc z parkingu przekraczamy dużym mostem łukowym rzekę Sołę, podchodzimy wzdłuż wyznaczonej ścieżki do asfaltowej ulicy Trakt Cesarski, tu skręcamy w lewo i idziemy cały czas Traktem, aż do hotelu „Zacisze”, przy którym skręcamy w lewo, ponownie przechodzimy przez most na Sole, i kierujemy się cały czas prosto, aż dojdziemy do ul. Zielonej, czyli głównej biegnącej przez Węgierską Górkę. Tam skręcamy w lewo, przechodzimy przez kolejny mostek, i zaraz za nim znów w lewo – jesteśmy już na Promenadzie, która doprowadzi nas na końcu z powrotem do parkingu, skąd wyruszyliśmy.

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

Z Żywca kierujemy się do Węgierskiej Górki, jadąc główną ulicą Zieloną skręcamy w prawo w ul. 3 maja w kierunku boiska i Promenady,  (mniej więcej na wysokości centrum handlowego „Huta” po lewej stronie). Jedziemy tą uliczką do końca, tam znajduje się parking przy boisku sportowym.


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]