Beskid Żywiecki, Szlaki

WĘGIERSKA GÓRKA – W POSZUKIWANIU FORTU OBRONNEGO „WALIGÓRA”

Fort „Waligóra” to jeden z 5 fortów obronnych na terenie gminy Węgierska Górka wybudowany przed II wojną światową w celu obrony przed Niemcami. Fort, do którego dziś się wybierzemy jest ukryty w lesie pośród drzew, jego odnalezienie może więc być nie lada gratką dla najmłodszych piechurów a także okazją do wspaniałej wycieczki dla całej rodziny. 

Dla kogo:

Trzylatek przejdzie trasę samodzielnie.

Typ trasy:

Łagodna, w większości prowadzi lasem.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego):

20 minut, z małymi dziećmi dwukrotnie dłużej.

Atrakcje:

Przejście przez most łukowy na rzece Sole, ławeczki, miejsce na ognisko, taras widokowy na panoramę Beskidów, tablice z ciekawostkami przyrodniczymi.

Opis:

Idąc z parkingu na wprost przekraczamy rzekę Sołę i wchodzimy ścieżką w górę, mijamy taras widokowy, po dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w lewo, a następnie skręcamy w prawo do lasu, zgodnie z oznaczeniem szlaku czerwonego. Z tego miejsca do fortu mamy ok. 300m. Fort znajduje się po prawej stronie, trzeba nieco zboczyć ze szlaku, tuż za tabliczką nr 6 wchodzącą w skład ścieżki dydaktycznej.

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

Z Żywca kierujemy się w stronę Węgierskiej Górki. Z ulicy Zielonej skręcamy w prawo w ul. 3 maja, w kierunku boiska i promenady nad Sołą. Na końcu uliczki znajduje się parking przy boisku sportowym.


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]