Atrakcje, Beskid Śląski

Park Zdrojowy w Jaworzu

Czy wiecie, że nie musicie zabierać dzieci nad morze, żeby mogły powdychać powietrze z jodem, który przynosi ulgę szczególnie w przypadku chorób górnych dróg oddechowych. Dużo więcej tego pierwiastka znajduje się w naturalnych solankach. Można korzystać z jego dobrodziejstw odwiedzając tężnię solankową, jak ta w Parku Zdrojowym im. Józefa Piłsudskiego w Jaworzu koło Bielska-Białej. 

Tężnia to drewniana budowla, której celem jest przekształcenie solanki w unoszący się w powietrzu aerozol służący do inhalacji. Słona woda wypompowywana jest na szczyt tężni, a następnie spływa pomiędzy gałązkami tarniny rozbijając się na maleńkie kropelki. Spacerując w jej pobliżu wdychamy lecznicze pierwiastki. Znalazłam informację, że w czasie godziny oddychania powietrzem nasyconym aerozolem solankowym nasz organizm pochłania ilość jodu odpowiednią trzem dniom plażowania.

Dla kogo:

Od juniora do seniora

Typ trasy:

Dobrze utwardzone ścieżki w parku, częściowo wybrukowane i idealne dla wózków.

Czas pobytu:

Jeśli chcecie pospacerować po parku i pozwolić dzieciom wypróbować oba place zabaw to zarezerwujcie minimum godzinę.

Udogodnienia:

Dwa drewniane palce zabaw z podłożem piaskowym. Na palcach są huśtawki, zjeżdżalnie, mostki, drewniane domki i dużo piachu. Jeden znajduje się bezpośrednio przy tężni, a drugi obok amfiteatru (około 10 minut spaceru pomiędzy nimi).

W pobliżu tężni znajduje się również siłownia zewnętrzna, czyli plac zabaw dla rodziców.

Bezpłatne toalety (toi toi) znajdują się przy Punkcie Informacji Turystycznej (przy amfiteatrze).

Od ulicy Koralowej można przejść do restauracji w Villi Barbara.

Opis:

Cały Park Zdrojowy jest bardzo zadbany. Spacerujemy po nim utwardzonymi alejkami wśród okazałych grabów, jesionów i dębów. Tężnia znajduje się od strony ulicy Koralowej. Dojdziemy do niej z parkingu spacerkiem w 5 minut. Zaraz przy tężni jest niewielki plac zabaw z dużą ilością piasku, zjeżdżalnią i huśtawkami. Niestety plac nie jest zacieniony. Tuż obok mogą poćwiczyć rodzice na dość dużej siłowni zewnętrznej (choć z mojego doświadczenia dzieci też znajdą tu sobie ciekawe zajęcie). Tu możecie zjeść drugie śniadanie przy stolikach.

Bezpośrednio przy tężni znajdują się ławeczki, więc można tam wygodnie usiąść i poczytać książkę. Można też spacerować z maluchem w wózku wokoło po gładkim szerokim chodniku (pod daszkiem, w samej tężni użyto niestety chropowatego bruku, więc wózki z małymi kołami się trzęsą).

Jak dzieci się znudzą polecam przejść się alejką wgłąb parki i w lewo do amfiteatru, przy którym znajdziecie drugi plac zabaw z ciekawymi drewnianymi domkami połączonymi mostkami. Moje dzieci nazywają je domkami Baby Jagi.

Stamtąd możecie pójść dalej w kierunku stawu z fontanną. Spójrzcie na mapkę poniżej.

tężnia solankowa Jaowrze

Mapa parku w Jaworzu

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

Jaworze leży na południowy-zachód od Bielska-Białej. Między Bielskiem a Skoczowem. Park znajduje się przy ulicy Wapienickiej. Jadąc do tężni najlepiej zaparkuj na dość dużym bezpłatnym parkingu przy skrzyżowaniu ulic Wapienickiej i Koralowej. Jeśli pojedziesz dalej skręć w pierwszą uliczkę w prawo (jadąc od strony Bielska-Białej) na drugi parking przy Amfiteatrze. Jest tam mały drogowskaz na Informację Turystyczną. 

A to kilka zdjęć z parku:


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]