Beskid Śląski, Szlaki

SZCZYRK – PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKA

Polecamy Wam dziś spacer ze Szczyrku Biłej na Przełęcz Karkoszczonkę (729m n. p. m.), gdzie oprócz rozległej polany z przepięknymi widokami znajduje się schronisko Chata Wuja Toma – drewniana, stylowa chata góralska, urządzona w starej zagrodzie z 1918r. 

Dla kogo:

Pięciolatek przejdzie trasę samodzielnie, również niektóre czterolatki.

 

Typ trasy:

Umiarkowana. Początkowo łagodne podejście drogą asfaltową, następnie nieco bardziej stromy odcinek wyłożony płytami betonowymi. Nadaje się dla wózków z dużymi kołami.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego):

25 minut, z dziećmi ok .1 godziny,

Atrakcje:

Na przełęczy znajduje się schronisko Chata Wuja Toma oferujące posiłki oraz noclegi, jest również dobrą bazą wypadową do dalszych pieszych lub rowerowych wędrówek, m.in. do Brennej, na Klimczok i Błatnią oraz na Przełęcz Salmopolską.

Strona www:
chatawujatoma.com.pl
Opis:

Z parkingu w okolicach przystanku autobusowego w Szczyrku Biłej kierujemy się w górę główną drogą asfaltową, a następnie zgodnie z drogowskazami do Chaty Wuja Toma. Cała trasa jest dokładnie oznakowana, tabliczki informacyjne znajdują się na każdym rozwidleniu szlaków.

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

Z Żywca jedziemy do Szczyrku, w centrum Szczyrku skręcamy w prawo w ulicę Górską, jedziemy nią niemal do samego końca, po prawej stronie zobaczymy przystanek końcowy dla autobusów i w tym miejscu szukamy miejsca do zaparkowania samochodu na poboczu drogi.

 


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

 

 [FM_form id=”4″]