Beskid Śląski, Szlaki

Spacer Doliną Zimnika

Spacer wzdłuż potoku Zimnik w Lipowej to świetna propozycja na każdą porę roku, a szczególnie na upalne letni dni. Przechadzka leśną ścieżką w cieniu wysokich drzew wspaniale was orzeźwi; może odważycie się nawet wymoczyć stopy w lodowatej wodzie górskiej rzeki. Zimna woda nie przeszkadza żabom – przyjedźcie na wiosnę, a zobaczycie tu prawdziwy żabi żłobek. Koniecznie zajrzyjcie też jesienią i rozkoszujcie się widokiem rdzawo-żółtych zboczy.

Wzdłuż ścieżki znajdują się też tablice informacyjne, z których dowiecie się o historii, florze i faunie tego urokliwego zakątka.

Ze starszymi dziećmi możecie przejść z Doliny Zimnika do schroniska na Skrzycznem (2:15h) lub na Malinowską Skałę (2:55h).

Dla kogo: Trasa bez ograniczeń wiekowych: od juniora do seniora.

Typ trasy: Łatwa.
Poruszamy się wzdłuż rzeki wąską leśną ścieżką cały czas w cieniu. Nie przejedziemy tu wózkiem, więc dla niemowlaków potrzebna będzie chusta/nosidło. Starszaki będą zachwycone kryjówkami wśród drzew i zejściami do wody.

Alternatywą dla leśnej drogi jest równoległa droga asfaltowa, idealna na wycieczki rowerowe. Tę opcje polecam jednak w chłodniejsze dni, bo nie znajdziecie tu cienia, oraz jesienią, aby podziwiać barwy lasu. Można też dla urozmaicenia spaceru wybrać leśną ścieżkę w jedną stronę i wrócić drogą z powrotem do samochodu.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego): około 30 minut licząc przystanki przy tablicach informacyjnych.

Udogodnienia: Na początku i końcu trasy znajdziecie zadaszone ławeczki i miejsce na ognisko. Jest też ławka i miejsce na ognisko w środku trasy.

Strona www Gminy Lipowa: Gmina Lipowa – Dolina Zimnika

Opis: Trasa rozpoczyna się na dużym parkingu przy leśniczówce Leśnictwa Ostre. Jest to ostatni parking przed zakazem wjazdu. Z parkingu przechodzimy przez drewniany mostek i dalej w prawo ścieżką. Większość trasy jest płaska. Od czasu do czasu drogę przecinają wystające korzenie. W czasie spaceru możemy poczytać z dziećmi informacje o roślinności i zwierzętach występujących na tym terenie. W końcu dochodzimy do polany z łagodnym zejściem do rzeki i wiatą. Tu dzieci mogą się trochę popluskać i przekąsić małe co nieco.

Jeżeli zdecydujecie się na drogę asfaltową, wyjdźcie z parkingu z powrotem na jezdnię i kontynuujcie spacer aż zobaczycie po lewej przestronną polanę z dojściem do rzeki. Jeżeli pójdziecie drogą trochę dalej dojdziecie do ujęcia pysznej wody pitnej.

Mapa okolicy: Lipowa, Ostre w serwisie mapa-turystyczna.pl

Jak dojechać & gdzie zaparkować: Z drogi ekspresowej S69 zjedź zjazdem na Łodygowice/Kalną. Kieruj się w stronę Kalnej, a następnie Lipowej. Jako miejsce docelowe na nawigacji możesz ustawić Hotel Zimnik. Jednak nie zatrzymuj się przy nim, jedź dalej aż do zakazu wjazdu. Tuż przed nim, po lewej, jest wjazd na parking.

[FM_form id=”4″]