Beskid Śląski, Szlaki

Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

 

       Skrzyczne (1257m) jest najwyższą górą Beskidu Śląskiego, należy do Korony Gór Polski. Od dawna marzyłam o wyprawie z dziećmi na ten szczyt, musiałam jednak poczekać, aż osiągną taki wiek, że będą w stanie samodzielnie tam wejść. Udało się z 6-latkiem, i to w pięknym stylu – zimą, przy wspaniałej słonecznej pogodzie, z zapierającymi dech w piersiach widokami, w tym na Tatry! Nasza wyprawa wiodła niebieskim szlakiem z Lipowej – Ostrego.

 

Dla kogo:

Sześciolatek przeszedł trasę samodzielnie.

 

Typ trasy:

Dość trudna i wymagająca, cały czas strome podejście pod górę – to okiem dorosłego, dzieci jednakże zdawały się tego nie zauważać, traktowały odcinki jako ciekawe wyzwanie. Mniej więcej pierwszą połowę trasy szlak wiedzie lasem, dalsza część to odsłonięte polany, z których rozciągają się przepiękne widoki na okoliczne wioski i miasta, panoramę Beskidów, Babią Górę, a także przy dobrej pogodzie – na Tatry.

 

Czas wędrówki w jedną stronę:

Szliśmy w górę 2 godz. 15 min., postoje i przystanki przy takim stromym podejściu z konieczności były liczne, nie wpłynęły jednak znacząco na wydłużenie czasu przejścia (wyliczenia na tym szlaku podają 2 godz. 10 min.).

Zejście – a właściwie zbiegnięcie w dół zajęło nam 1 godz. 10 min,

 

Udogodnienia:

Na szczycie znajduje się Schronisko PTTK z ciepłymi posiłkami i noclegami, taras widokowy z przepięknymi widokami na panoramę Beskidów, Babią Górę, a przy dobrej widoczności można zobaczyć również panoramę Tatr.

Strona www:

Schronisko Skrzyczne

Opis:

Wchodzimy z parkingu na niebieski szlak wąską ścieżką pomiędzy hotelem Zimnik a prywatnym domem. Wspinamy się cały czas w górę, zgodnie ze wskazaniami szlaku. Cała trasa jest bardzo dobrze oznaczona.

 

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

Z Żywca kierujemy się w stronę miejscowości Lipowa (ul. Leśnianka), następnie w kierunku Doliny Zimnika i hotelu Zimnik. Tuż za hotelem po prawej stronie drogi znajduje się parking, tu zaczynamy naszą wyprawę.

 


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

 

[FM_form id=”4″]