Beskid Żywiecki, Szlaki

RYSIANKA PRZEZ HALĘ BORACZĄ I HALĘ LIPOWSKĄ

Dziś proponujemy wycieczkę na Rysiankę (1322m) w Beskidzie Żywieckim z Żabnicy Skałki przez Halę Boraczą i Halę Lipowską. Ta nieco dłuższa wyprawa dla starszych dzieci to wspaniała okazja na spędzenie dnia na łonie natury, w kontakcie z przyrodą i przepięknymi widokami zarówno na góry Beskidu Żywieckiego jak i malownicze wsie położone w jego dolinach.

Dla kogo:

Dzieci w wieku 8-10 lat mogą przejść trasę samodzielnie, również niektóre młodsze.

Typ trasy:

W większości łagodna, z kilkoma umiarkowanymi podejściami.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego):

Łączny czas przejścia dla osoby dorosłej i nastolatka to 3 godziny.

Udogodnienia:

W trakcie wędrówki mijamy schronisko PTTK na Hali Boraczej, następnie na Hali Lipowskiej oraz na Rysiance. W każdym można zjeść ciepły posiłek, jest możliwość noclegu lub rozbicia namiotu.

Strona www:

boracza.pl

lipowska.com.pl

rysianka.vot.pl

Opis:

Wyprawę rozpoczynamy na parkingu w górnej części miejscowości Żabnica, tzw. Żabnicy Skałce, idziemy asfaltową drogą wzdłuż czarnego szlaku. Na ostatnim odcinku droga zmienia się z asfaltowej w utwardzoną. Po 50 minutach docieramy na Halę Boraczą, z tego miejsca podążamy już szlakiem zielonym, by po ok. 2 godzinach przyjemnego marszu dotrzeć na Halę Lipowską. Ten odcinek jest wyjątkowo bogaty w malownicze widoki na góry i doliny, co zdecydowanie uprzyjemnia naszą wędrówkę. Po dotarciu na Halę Lipowską pozostaje nam 15 minut na zdobycie Rysianki. Trzeba dodać, iż Hala Rysianka to jedna z najpiękniejszych widokowo hal Beskidu Żywieckiego, przy dobrej pogodzie zobaczyć można Pilsko, Babią Górę, Tatry oraz słowacką Małą Fatrę. Drogę powrotną można zaplanować inną trasą, jest kilka opcji, co dodatkowo urozmaici wycieczkę. My wróciliśmy z Rysianki zielonym szlakiem, który doprowadził nas dokładnie do parkingu w Żabnicy Skałce, zejście trwało ok. 1,5 godz.

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

W Węgierskiej Górce na rondzie skręcamy do Żabnicy, gdzie kierujemy się niemal do samego końca tej miejscowości. Parking znajduje się po prawej stronie w Żabnicy Skałce, przy niewielkim sklepie spożywczym,  niektórzy również parkują wzdłuż głównej drogi.


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]