Beskid Żywiecki, Szlaki

Oravska Polhora – schronisko Slana Voda

Dziś chcemy zachęcić Was do spaceru poza ganicami Polski, ale nie martwcie się – będzie całkiem blisko. Wybieramy się przez Korbielów do słowackiej Oravskiej Polhory. Znajduje się tam schronisko Slana Voda, z którego wiedzie szlak na Babią Górę od strony słowackiej. Nasza wycieczka również będzie prowadzić tym szlakiem, ale w odpowiednim miejscu zawrócimy, akurat wtedy, gdy dzieciaki nieco się zmęczą:-)). Będziemy zwiedzać torfowisko, zobaczymy „Magiczny Las” – gdzie drzewa iglaste mają nieco inne kształty niż w Polskich lasach, a przy dobrej pogodzie i widoczności popatrzymy z oddali na Tatry.

Dla kogo:

Czterolatek przejdzie trasę samodzielnie.

Typ trasy:

Łagodna asfaltowa ścieżka, powrót drogą utwardzoną przez las. Odpowiednia dla wózków z dużymi kołami.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego):

40 minut w jedną stronę, potem zejście lasem to ok. 30 minut, z dziećmi liczymy dwa razy dłużej.

Udogodnienia:

Przy parkingu znajduje się schronisko Slana Voda, gdzie można zjeść posiłek i odpocząć, także zanocować, na trasie zadaszone stoliki z ławeczkami.

Strona www:

Chata Slaná Voda – rekreačné zariadenie

Opis:

Z parkingu przy schronisku Slana Voda kierujemy się nieco w lewo na mostek i idziemy wzdłuż potoku drogą asfaltową, zaraz za mostkiem zlokalizowane są torfowiska, drewniana kładka umożliwia bezpieczne zwiedzenie torfowisk. Po powrocie z torfowisk idziemy drogą asfaltową ok. 30 minut, dochodzimy do rozwidlenia szlaków – tam skręcamy w prawo. Idziemy jeszcze ok. 10 minut asfaltem do góry i dochodzimy do kolejnego „skrzyżowania” na trasie. Tu kończymy nasze podejście i wracamy żółtym szlakiem przez las do schroniska Slana Voda.

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

Z Żywca jedziemy do Korbielowa do samej granicy, wjeżdżamy na Słowację do Oravskiej Polhory, jedziemy wzdłuż tej miejscowości wypatrując kościoła po lewej stronie. Za kościołem po przejechaniu ok. 2km skęcamy w lewo na niewielkim skrzyżowaniu przy sklepie spożywczym Potraviny. Jedziemy jeszcze kawałek tą drogą aż dojeżdżamy do dużego bazpłatnego parkingu po lewej stronie, przy schronisku Slana Voda.

Ważne!!!

Pamiętajcie, że wybierająć się za granicę musicie zabrać ze sobą dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport), także dla dzieci!!!


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]