Beskid Śląski, Szlaki

Matyska – wycieczka rodzinna w Beskid Śląski

Matyska (609m n.p.m.) to przepiękne widokowo wzgórze położone między Radziechowami a Przybędzą koło Żywca. Na jej szczycie stoi Krzyż Milenijny wybudowany w 2001r., zaś wzdłuż trasy znajdują się stacje drogi krzyżowej, które są celem wędrówek pielgrzymów. Stąd druga nazwa Matyski – Golgota Beskidów. Nas przyciągają na tę trasę przede wszystkim wspaniałe widoki, m.in. na Jezioro Żywieckie, Bielsko – Białą oraz szczyty Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, w tym Skrzyczne, Babią Górę, Rysiankę i Lipowską.

Dla kogo:

Czterolatek może przejść trasę samodzielnie, także niektóre trzylatki.

Typ trasy:

Łagodna.

Większość trasy wiedzie wygodną asfaltową drogą, ostatni krótki odcinek to droga utwardzona. Pierwszy i ostatni odcinek jest nieco bardziej stromy. Można wyjechać wózkiem z dużymi kołami.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego):

40 minut – czas przejścia z parkingu przy kościele w Radziechowach, jeśli uda Wam się podjechać wyżej i zaparkować gdzieś na poboczu będzie krócej.

Z dzieckiem tadycyjnie dwa razy dłużej.

Udogodnienia:

Na szczycie znajdują się ławeczki i stoliki – można wygodnie zjeść przyniesione jedzonko. Stacje drogi krzyżowej wzdłuż całej trasy są okazją do modlitwy dla starszych, zaś dla maluchów doskonałą formą motywacji do wędrówki oraz rozważań.

 
Opis:

Z parkingu przy kościele idziemy w górę drogą przez Radziechowy ok. 20 minut, dochodzimy do ronda autobusowego, tam skręcamy w lewo w drogę na Matyskę, zgodnie z kierunkowskazami.

Jak dojechać & gdzie zaparkować:

Z Żywca kierujemy się w stronę Węgierskiej Górki, skręcamy w prawo do miejscowości Radziechowy. Jedziemy główną drogą niemalże do samego końca, gdzie po prawej stronie znajduje się kościół św. Marcina, samochód parkujemy właśnie przy kościele.

 

Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]