Beskid Mały, Szlaki

Magurka Wilkowicka od Przełęczy Przegibek

Magurka Wilkowicka

Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.) to czwarty co do wielkości szczyt Beskidu Małego.  Można tam wejść kilkoma różnymi trasami, jednak biorąc pod uwagę możliwości naszych maluchów proponujemy spacer z Przełęczy Przegibek (663 m) w Straconce, na granicy Bielska- Białej i Międzybrodzia Bialskiego.

Dla kogo: czterolatek może przejść trasę samodzielnie.

Typ trasy: umiarkowana.

Dość szeroka leśna droga, raczej kamienista, większość trasy idziemy pod górę, można wyjechać wózkiem ale wyłącznie z dużymi kołami, na niektórych odcinkach może być trudno dlatego zdecydowanie polecamy nosidło lub chustę dla najmłodszych. Trasa jest mało widokowa, gdyż wiedzie głównie przez las, z jednym wyjątkiem – mniej więcej w połowie drogi widzimy wspaniałą panoramę Bielska – Białej na tle Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego. To naprawdę imponujący widok.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla osoby dorosłej): 1 godzina, dla dzieci dwa razy dłużej.

Udogodnienia: dobrze zaopatrzone schronisko PTTK, można zjeść ciepły, domowy posiłek, dużo przestrzeni w środku i na zewnątrz, miejsce na ogniskoi grilla,  możliwość noclegu, a dla zbierających punkty w książeczce GOT – pieczątki. Wzdłuż całej trasy ogromne ilości borówek (w sezonie) gotowych do zjedzenia prosto z krzaczka (co znacznie wydłuża czas przejścia:-)).

Strona www schroniska magurka.beskidy.pl

Opis: z parkingu na Przełęczy Przegibek przechodzimy na drugą stronę jezdni i zaczynamy wędrówkę niebieskim szlakiem, drogą przez las. Szlak ten wiedzie nas do samego schroniska.  Trasa jest bardzo dobrze oznakowana, w kilku miejscach można pójść „na skróty”, czyli nieco ostrzej pod górkę, co stanowi nie lada atrakcję dla małych (wprawionych już nieco) nóżek naszych maluchów.

Jak dojechać & gdzie zaparkować: w Bielsku-Białej z ul. Żywieckiej skręcamy w drogę na Straconkę, jedziemy stale wzdłuż tej drogi, wspinając się na przełęcz. Parkujemy na dużym, bezpłatnym parkingu po lewej stronie, przy zajeździe „Gawra”.


Czekamy na wasze zdjęcia z tej trasy. Wklejajcie w komentarzach. Może zdobyliście Magurkę podążając innym szlakiem – opiszcie go, chętnie wypróbujemy alternatywę.

[FM_form id=”4″]