Beskid Mały, Szlaki

Magurka od pętli autobusowej w Wilkowicach

O Magurce Wilkowickiej (909 m n.p.m) w Beskidzie Małym była już mowa na naszej stronie. Pisałyśmy o szlaku ze Straconki. Dziś proponuję inną trasę, może mniej widokową, ale za to bardzo dogodną szczególnie dla rodzin z dziećmi, które są już trochę ciężkie do noszenia, a jeszcze daleko nie ujdą bez wózka. Dla starszych może to być też ciekawa opcja na wycieczkę rowerową. Górę można zdobyć drogą asfaltową wyruszając z Wilkowic. Warto zatrzymać się chwilę dłużej na parkingu, gdzie znajdują się tablice informacyjne, z których dowiecie się o losach wilkowickiego zbója i jego dwóch towarzyszek, czarownic, oraz o bitwie ze Szwedami, która jest wciąż żywa w pamięci mieszkańców.  

Dla kogo:

Bez ograniczeń wiekowych.

Typ trasy:

Łatwa pod względem terenu, ale ponad godzinna.
Prawie cała trasa to droga asfaltowa, jedynie na zakończenie jest krótki odcinek drogi utwardzonej. Szlak pnie się dość równomiernie do szczytu bez dużych stromizn. Idealna na wjazd z wózkiem.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego): 

Około 2 godzin z parkingu do schroniska. Trasa nie jest zbyt forsowna, więc idące dziecko powinno przejść ją do 3 godzin, choć ze względu na długość polecam raczej starszym przedszkolakom.

Udogodnienia: 

Na początku trasy znajduje się duży bezpłatny parking i miejsce piknikowe. Na szczycie jest schronisko PTTK, gdzie po trudzie wędrówki można zjeść smaczny obiad i dostać punkty GOT.

Strona www schroniska: 

www.magurka.beskidy.pl

Opis: 

Z parkingu wejdźcie w ulicę Harcerską. Jest to ta po lewej i początkowo prowadząca w dół. Chwilę potem zobaczycie niedużą zaporę i zbiornik retencyjny na Wilkówce. Już okazja na pierwszy przystanek 😉 Kiedy ją miniecie droga zacznie piąć się w górę.

Niedaleko za Ośrodkiem Harcerskim „Wilczysko”, po prawej stronie pierwszy punkt widokowy na Skrzyczne i zaporę. Jeśli znajdziecie się tu pod koniec maja uważajcie na kule armatnie, bo właśnie w tym terminie z polanki można oglądać inscenizację siedemnastowiecznej bitwy polsko-szwedzkiej.

Kontynuujcie wycieczkę wzdłuż ulicy Harcerskiej. W końcowym odcinku droga połączy się w kilku miejscach ze szlakiem zielonym biegnącym również z Wilkowic (od kościoła). Do schroniska dojdziecie zarówno szlakiem jak i drogą asfaltową.

Mapa okolicy:

Trasa Wilkowice, ul. Strażacka – Schronisko PTTK Na Magurce w serwisie mapa-turystyczna.pl (znajdź ul. Harcerską)

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

Trasa rozpoczyna się w Wilkowicach przy pętli autobusowej. Jeśli pojedziecie drogą ekspresową S1, zjedźcie na Wilkowice i kierujcie się na centrum. Jedźcie cały czas prosto aż zobaczycie po lewej pętlę autobusową i kierunkowskaz na Magurkę. Zobaczycie duży parking, stolik piknikowy i tablice informacyjne z historią okolicy. Możecie tu przeczytać historię wilkowickiego zbója i dwóch czarownic oraz o bitwie ze Szwedami.

Alternatywne szlaki:

Magurka Wilkowicka od Przełęczy Przegibek w Straconce (Bielsko-Biała).

 

Beskidy dla dzieci


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]