Beskid Mały, Szlaki

Diabelska Skała w drodze na Magurkę

Nic tak nie podkręca atmosfery wyprawy jak tajemnica. W wiosenne ciepłe popołudnie zaproponowaliśmy dzieciom krótką wycieczkę w poszukiwaniu Diabelskiej Skały. Nie wiem skąd upodobanie górali do nazywania skał i gór czarcimi imionami, ale trzeba przyznać, że nazwa pobudza wyobraźnię. Zresztą na stokach Magurki, idąc od strony Wilkowic, jest inne demoniczne miejsce, Skała Czarownicy (ale o niej będzie w innym wpisie). Wracając do „naszej” skały, babcia opowiadała mi, że jest to olbrzymi kamień, którym diabeł rzucił w łodygowicki kościół (właśnie budowany), ale opatrzność boża sprawiła, że zawiał silny wiatr i czart chybił, a kamień upadł na zbocze Magurki od strony Łodygowic; dokładnie jest pod Przysłopem (629 m n.p.m.) .

Mnie ten spory kawał piaskowca przypomina skamieniałą głowę smoka lub wilka. Ciekawa jestem, jakie wy będziecie mieć skojarzenia?

Typ trasy:

Mimo że w miarę krótka, trasa jest miejscami stroma. Początkowo jest to dość szeroka i utwardzona droga, którą można by podjechać samochodem, jednak gdy wejdziemy dalej w las, ścieżka zwęża się i jest bardziej nierówna i kamienista. Nie nadaje się na przejazd wózkiem. Droga jest na przemian nasłoneczniona i zacieniona, szczególnie końcowy odcinek.

Dla kogo:

Nasza najmłodsza 4,5 latka przeszła szlakiem bez problemu. Według mnie zaprawiony przedszkolak da sobie tu świetnie radę, szczególnie że nie idziemy zbyt długo.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego):

Dla dorosłego to zwykle 1 godz 15, a z dziećmi, licząc przystanki, załóżcie sobie 2 godziny.

Opis:

Najlepszym punktem startowym jest skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego i Turystycznej w Łodygowicach, jest to szlak czerwony . Samochód można zaparkować przy markecie Lewiatan. Jest opcja wyjechania trochę wyżej ul. Turystyczną, a następnie ul. Wolności i zostawienia auta na poboczu przy polnej drodze, ale zaoszczędzi to tylko około kwadrans marszu.

Podążając za oznaczeniami szlaku czerwonego, kierujemy się drogą asfaltową w górę. Kiedy przejdziecie już na drogę polną (po okołu 5-10 min), na pierwszym rozwidleniu skręćcie w lewo i kierujcie się w stronę lasu. Miniecie piękną, wysoką lipę z kapliczką i miejscem na ognisko (dobre miejsce na pierwsze małe co nie co), następnie ostatni dom już w lesie (tu warto spojrzeć za siebie i podziwiać widok na kotlinę Żywiecką). Idziecie drogą za domem. Jest miejscami bardziej dzika i stroma. Podążajcie za oznaczeniami szlaku aż do skrzyżowania ze szlakiem żółtym Pod Przysłopem, po około 5 minutach zacznijcie obserwować lewą stronę ścieżki, bo właśnie po lewej, kilka metrów od szlaku czerwonego, zobaczycie czubek skały. Zejdźcie z drogi i podejdźcie do Diablego Kamienia. Możecie obejść go dookoła, a nawet trochę się powspinać po naturalnych stopniach.

Jeżeli wasze dzieci lubią chodzić, po przystanku przy Diabelskiej Skale, proponuję ruszyć dalej czerwonym szlakiem w kierunku Czupla i Rogacza (uwaga, miejscami dość ostre podejścia), a jeśli macie ochotę na dłuższą wędrówkę i posiłek w schronisku, ze szczytu Czupla kontynuujcie szlakiem niebieskim na Magurkę Wilkowicką.

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

Do wsi Łodygowice najlepiej dojechać drogą ekspresową S1 i zjechać na zjeździe na Buczkowice (jadąc od Katowic) lub Łodygowice (jadąc od Żywca) następnie kierować się na skrzyżowanie ulic Piłsudskiego i Turystycznej. Możecie ustawić też nawigację na znajdujący się tam sklep (ul. Piłsudskiego 59). Samochód można zaparkować przy sklepie. Jeśli przyjedziecie pociągiem z Dworca Łodygowice kierujcie się do ul. Piłsudskiego i w lewo, aż do ul. Turystycznej (dorosły przejdzie w około 20 min). Jeśli przyjedziecie PKS-em, wysiądźcie przy urzędzie gminy i kierujcie się w prawo (mając urząd za plecami) To ok. 5 minut spacerem.


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

PODOBA CI SIĘ NASZ BLOG? ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dla subskrbentów przygotowałyśmy praktyczną listę przydatnych numerów telefonów.