Beskid Śląski, Szlaki

Kozia Górka (Stefanka)

Kozia Góra, nazywana też Stefanką, to niewysokie wzniesienie w Beskidzie Śląskim (641 m n. p. m.). Położona jest między Bielskiem-Białą a Bystrą Śląską. Jest kilka tras wiodących na szczyt. Dziś opowiem o wejściu od strony Bystrej. Jest to idealna trasa na pół dnia, np. na niedzielne popołudnie.

Dla kogo: Trzyletnie dziecko może przejść trasę samodzielnie.

Typ trasy: Łatwa.
Szeroka leśna droga, bez dużych kamieni i kolein. Miejscami nieodpowiednia dla wózków, więc polecam wybrać nosidło. Większość trasy idziemy pod górę. Część początkowa jest dobrze zacieniona, ale ostatnie 15 minut pójdziemy w słońcu.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego): 45 min. Z trzylatkiem zajęło nam dwa razy dłużnej licząc przystanki.

Udogodnienia: Dobrze zaopatrzone schronisko, w którym można zjeść ciepły posiłek. Dużo stolików przy schronisku, miejsce na grilla i polana do gry w piłkę. Oryginalny drewniany plac zabaw dla małych odkrywców z mostkami, zjeżdżalnią i huśtawkami. Czyste toalety z bieżącą wodą na zewnątrz. W schronisku można przenocować.

Strona www schroniska: www.kozia.pl

Opis: Zdobywamy Kozią Górę od strony Bystrej Śląskiej podążając czerwonym szlakiem. Na Równi (607 m. n. p. m.) zmieniamy szlak na niebieski i dochodzimy nim do schroniska „Stefanka” (676 m n. p. m.) i dalej na szczyt Koziej (641 m n. p. m.) o ile dzieci zechcą wyjść z placu zabaw. Dodam, że na skrzyżowaniu szlaków (na Równi) jest wiata z miejscem na ognisko oraz stolik i ławeczki. To idealne miejsce na małe co nieco w połowie drogi.

Trasę możesz prześledzić na Kozia Góra w serwisie mapa-turystyczna.pl

Jak dojechać & gdzie zaparkować: Trasa zaczyna się w Bystrej Śląskiej. Zjedź z drogi ekspresowej S69 w Wilkowicach i kieruj się na Bystrą. Zaparkuj na dość dużym parkingu przy Zajeździe pod źródłem. Z parkingu widać początek szlaku czerwonego (ul. Beskidzka).

Alternatywne szlaki: Kozia Góra od Błoni w Bielsku-Białej


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie popołudnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]