Beskid Śląski, Szlaki

Kozia Góra od bielskich Błoni

Wakacyjne pozdrowienia dla wszystkich! Na rozpoczęcie sezonu wybraliśmy się Kozią Górę (641 m n. p. m.) w Bialsku-Białej. Czy ktoś z Was już ją zdobył idąc od Bystrej Śląskiej . Tym razem było to wyjście grupowe w ramach wspaniałej akcji „Mamy w góry” zorganizowanej przez Małgorzatę Jachacz-Łopata . Inicjatywa była skierowana przede wszystkim do rodziców maleńkich dzieci, które na górę trzeba wynieść lub wywieźć w wózku. Na szczycie, oczywiście wspólny piknik, smażenie kiełbasek i ciekawe pogadanki o wyborze nosidła czy wózka w góry, o ubieraniu dzieci, o gadżetach przydatnych w czasie wyprawy i o powracaniu do formy po porodzie. Jednak o tym napiszę innym razem. Teraz trasa.

Dla kogo?

Bez ograniczeń wiekowych

Typ trasy

Założeniem było, aby całą trasę można było pokonać wózkiem. Droga jest dobrze utwardzona, pod koniec nieco wyboista, ale w większości dobrze pokonuje się ją na kołach; wiadomo im większe, tym łatwiej. Jedna z uczestniczek pchała przed sobą maleństwo w wózku, a drugie niosła w chuście na plecach. Twarda była! Szlak określiłabym jako w większości łagodny.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego)

Idąc żwawo można pokonać trasę w około 50 min, my szliśmy z dziećmi, które same tuptają, więc czas się wydłużył do nieco ponad godziny dla 7 latka i 90 min dla czterolatka.

Udogodnienia

Na górze zjemy dobry obiad w schronisku. Jest to miejsce dość popularne, więc w porze obiadowej jest tu zwykle długa kolejka. Jest dużo stolików i wiata na zewnątrz. Jak widać na zdjęciach jest też fajny, drewniany plac zabaw i dużo przestrzeni do biegania, czy gry w piłkę. Po opłaceniu, można rozpalić ognisko i usmażyć kiełbaski. Drewno zapewnia schronisko. Toalet są na zewnątrz, ale są bardzo czyste. Choć nie nadają się do przewijania dzieci.

Strona www schroniska: www.kozia.pl

Opis:

Trasa biegnie częściowo szlakiem, a częściowo drogami dojazdowymi. Startujemy przy Hotelu na Błoniach i ruszamy zielonym szlakiem w las. Po drodze zobaczycie drewniane bramy do tras zjazdowych dla rowerów. Za bramą o nazwie Daglezjowy droga rozwidli się. Opuszczamy szlak zielony i idziemy w prawo dość szeroką drogą. Po pewnym czasie zobaczycie na drzewach oznaczenia w kolorze żółto czarnym (to zdaje się oznaczenie szlaku narciarskiego). Trzymamy się tej drogi aż do rozwidlenia ze szlakiem żółtym.  Idziemy chwilę żółtym do kolejnego rozwidlenia i schodzimy ze szlaku w lewo. Szukamy szlaku zielonego i nim dochodzimy nim na szczyt.

Mapa okolicy: mapa turystyczna

Jak dojechać & gdzie zaparkować

Kieruj się na Hotel na Błoniach w Bielsku-Białej (ul. Pocztowa 39). Samochód możesz zostawić na parkingu przy hotelu lub zaparkować prze drodze. Następnie kieruj się ulicą Pocztową w stronę lasu, aż zobaczysz wejście na zielony szlak.

Alternatywne szlaki: Kozia Góra od Bystrej Śląskiej

Dodatkowe atrakcje

Jeśli masz więcej czasu to polecam eksplorację samych Błoni – to duży teren rekreacyjny z placem zabaw, miasteczkiem ruchu drogowego i punktami gastronomicznymi.


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie popołudnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]