
Jak szybko wezwać pomoc w górach?
Góry są piękne, ale i niebezpieczne. Kiedy planujemy wyjście, a już szczególnie z dziećmi, zawsze powinniśmy zatroszczyć się o bezpieczeństwo: rozsądne zaplanowanie marszu, odpowiedni ubiór i… zabranie ze sobą smartfona. Przyda się nam nie tylko do pstrykania zdjęć z wyprawy; w razie jakiegokolwiek wypadku umożliwi szybkie wezwanie ratowników GOPR/TOPR/WOPR – niedawno powstała dedykowana temu aplikacja Ratunek.
Co mi daje aplikacja Ratunek?
Największą zaletą aplikacji na smartfona jest to, że przyspiesza kontakt z służbami ratunkowymi. Zaraz po uruchomieniu, wysyła SMS z lokalizacją poszkodowanego oraz automatycznie wybiera numer alarmowy odpowiednich służb. Czyli nawet jeśli nie wiesz gdzie jesteś i nie znasz odpowiednich numerów alarmowych, zostaniesz znaleziona. Trochę wstyd się przyznać, ale ja często wyruszałam na szlak bez tych podstawowych informacji.
Ponad to można w niej opcjonalnie zapisać ważne informacje dotyczące stanu zdrowia (alergie, przyjmowane leki, grupa krwi), do których ratownicy otrzymają natychmiastowy dostęp po zgłoszeniu. Podaje również informację o stanie baterii w twoim telefonie.
Jak zainstalować Ratunek
Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem operacyjnym Android 4.0 i wyżej z modułem GPS. Możesz ją pobrać za darmo z Google Play.
Szybka instrukcja obsługi
W sytuacji zagrożenia uruchom aplikację w telefonie. Jeśli nie miałaś włączonego GPS, możesz to zrobić teraz z poziomu aplikacji. Zobaczysz informację, że warunkiem zgłoszenia jest połączenie telefoniczne z ratownikiem dyżurnym. Po zaakceptowaniu, pojawią się 2 ikonki z niebieskim krzyżykiem: jedna z symbolem wody, druga gór. Dotykasz 3 razy ikonkę reprezentującą miejsce, w którym się znajdujesz, aby wezwać pomoc. Aplikacja automatycznie wybierze numer oraz wyśle SMS z dokładną lokalizacją.
W przypadku ograniczonej łączności, aplikacja Ratunek będzie dążyła do wysłania przynajmniej wiadomości o lokalizacji.
Co powiedzieć dyżurnemu ratownikowi?
W sytuacji zagrożenia często tracimy głowę i nie wiemy co robić. Myślę że dobrze jest przećwiczyć sobie czasem na spokojnie, co należny powiedzieć, kiedy zgłaszamy wypadek. Oto 5 podstawowych zasad:
1. Powiedz, że zgłaszasz wypadek.
2. Przedstaw się i podaj numer telefonu, z którego dzwonisz.
3. Określ miejsce wypadku.
4. Opisz rodzaj wypadku, urazu i w jakim stanie znajduje się poszkodowany (przede wszystkim czy jest przytomny).
5. Nie kończ rozmowy jako pierwszy! Koniecznie pozostań na linii, gdyby ratownik chciał zadać dodatkowe pytanie lub poinstruować cię, co należy zrobić.
Na koniec, odsyłam cię też do strony internetowej Paga Solutions, która stworzyła aplikację Ratunek.
Aplikacja jest zdecydowanie godna polecenia wszystkim, którzy kochają spędzać czas aktywnie na wędrówkach lub na wodzie. Niemniej jednak życzę ci, żebyś nigdy nie musiała jej użyć.
Jeśli jednak ktoś już kiedyś z niej korzystał, podzielcie się waszym doświadczeniem i oceną aplikacji w komentarzu.
[FM_form id=”4″]