Beskid Żywiecki, Szlaki

RYSIANKA PRZEZ HALĘ BORACZĄ I HALĘ LIPOWSKĄ

Dziś proponujemy wycieczkę na Rysiankę (1322m) w Beskidzie Żywieckim z Żabnicy Skałki przez Halę Boraczą i Halę Lipowską. Ta nieco dłuższa wyprawa dla starszych dzieci to wspaniała okazja na spędzenie dnia na łonie natury, w kontakcie z przyrodą i przepięknymi widokami zarówno na góry Beskidu Żywieckiego jak i malownicze wsie położone w jego dolinach.

Dla kogo:

Dzieci w wieku 8-10 lat mogą przejść trasę samodzielnie, również niektóre młodsze.

Typ trasy:

W większości łagodna, z kilkoma umiarkowanymi podejściami.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego):

Łączny czas przejścia dla osoby dorosłej i nastolatka to 3 godziny.

Udogodnienia:

W trakcie wędrówki mijamy schronisko PTTK na Hali Boraczej, następnie na Hali Lipowskiej oraz na Rysiance. W każdym można zjeść ciepły posiłek, jest możliwość noclegu lub rozbicia namiotu.

Strona www:

boracza.pl

lipowska.com.pl

rysianka.vot.pl

Opis:

Wyprawę rozpoczynamy na parkingu w górnej części miejscowości Żabnica, tzw. Żabnicy Skałce, idziemy asfaltową drogą wzdłuż czarnego szlaku. Na ostatnim odcinku droga zmienia się z asfaltowej w utwardzoną. Po 50 minutach docieramy na Halę Boraczą, z tego miejsca podążamy już szlakiem zielonym, by po ok. 2 godzinach przyjemnego marszu dotrzeć na Halę Lipowską. Ten odcinek jest wyjątkowo bogaty w malownicze widoki na góry i doliny, co zdecydowanie uprzyjemnia naszą wędrówkę. Po dotarciu na Halę Lipowską pozostaje nam 15 minut na zdobycie Rysianki. Trzeba dodać, iż Hala Rysianka to jedna z najpiękniejszych widokowo hal Beskidu Żywieckiego, przy dobrej pogodzie zobaczyć można Pilsko, Babią Górę, Tatry oraz słowacką Małą Fatrę. Drogę powrotną można zaplanować inną trasą, jest kilka opcji, co dodatkowo urozmaici wycieczkę. My wróciliśmy z Rysianki zielonym szlakiem, który doprowadził nas dokładnie do parkingu w Żabnicy Skałce, zejście trwało ok. 1,5 godz.

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

W Węgierskiej Górce na rondzie skręcamy do Żabnicy, gdzie kierujemy się niemal do samego końca tej miejscowości. Parking znajduje się po prawej stronie w Żabnicy Skałce, przy niewielkim sklepie spożywczym,  niektórzy również parkują wzdłuż głównej drogi.


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

Chcesz więcej?

Zapisz się na nasz newsletter. Co dostaniesz? Tylko informacje przydatne każdemu rodzicowi : na początek otrzymasz listę ważnych telefonów do szpitali i innych instytucji w regionie gotową do wydruku. Od czasu do czasu podeślemy ci też pomysły na aktywny wypoczynek.

Tak chcę dołączyć do newslettera (w każdej chwili możesz zmienić zdanie).

 • BabaYaga Patrzy Vlog

  Ależ pięknie…. a jak mało turystów; nie było tłumów na szlakach?

 • Piękne widoki, kiedyś musimy się tam wybrać 🙂

  • Pewnie! Widziałam, że zjeździłeś pół świata to i na rodzimą Rysiankę wypadałoby się wybrać 😉

 • Pięknie tam! Kiedyś wybiorę się na pewno bo bardzo zachęciłaś 🙂

 • Aga Antosiewicz

  Zapisuję sobie tę stronkę! Świetne trasy. Oby tylko jesień była nieco łaskawsza 🙂

 • niezwyklapodroz.pl

  Wybraliśmy ta trase dla 4 i 2 latka. Zobaczymy ile trzeba będzie ich nosić :).

 • Aleksandra Kędzierska

  Byliśmy, wczoraj 🙂 Nkestety zawrocilismy w 1/3, z punktu z widokiem na góry. 6-latek i 13-latek mieli dosc.Faktycznie warunki były trudne