Porady

Punkty GOT – jak je zdobywać i po co?

książeczka gotPewnie zauważyliście na naszej stronie tag do wpisów powiązanych z punktami GOT. Nie wiecie co to znaczy? Zaraz tłumaczę.

Co to jest GOT?

Sam skrót oznacza Górską Odznakę Turystyczną. Została wymyślona prze Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w 1935 r, żeby zachęcić do wędrówek po górach w Polsce i u naszych sąsiadów. Odznakę przyznaje się na podstawie punktów za udokumentowane przejście określonych tras, które wpisywane są wraz z opisem wycieczki do specjalnej książeczki GOT.

Zbieranie punkcików za trud wędrówki jest świetnym sposobem na motywowanie dzieci do wyjść w góry. Niedawno Komisja PTTK obniżyła ograniczenie wiekowe do 5  lat i od tego roku nawet najmłodsi mogą zdobywać swoje odznaki o nazwie „W góry”.

Jak zdobywać punkty GOT

Oznaczone szlaki górskie mają przypisane punkty. Tabele możesz zobaczyć np. na stronie Komisji Turystyk Górskiej lub w wersji drukowanej dostępnej w oddziałach Komisji (KTG). Każda trasa ma przypisane punkty za wejście i zejście, wygląda to np. tak 9/4. Czyli zdobędziecie 9 punktów za zdobycie góry i 4 za drogę w dół.

Punkty trzeba zapisywać w książeczce wraz z opisem trasy i pieczątką z miejsca, które odwiedziliśmy jak schronisko PTTK lub jakiś miejscowy urząd. Alternatywnie może je potwierdzić przewodnik PTTK obecny na wycieczce.

Jeśli wybierzecie się na wyprawę nieoznaczonym szlakiem, również należą wam się punkt GOT. Przyznaje się 1 punkt za 1 kilometr lub za każde 100 m sumy różnic poziomów przy podejściach.

Jakie są rodzaje Górskich Odznak Turystycznych?

Dla najmłodszych w wieku 5 do 7 lat stworzono odznakę „W góry” z trzema stopniami:

 • brązowa (15 pkt)
 • srebrna (30 pkt)
 • złota (45 pkt)

Powyżej 7. roku życie dzieci zdobywają już „dorosłe” odznaki stopni:

 • Popularny (60 pkt)
 • Mały brązowy (120 pkt)
 • Mały srebrny (360 pkt)
 • Mały złoty (720 pkt)

Zwykle zdobywa się jedną odznakę na rok. Po zgromadzeniu wszystkich małych GOT, możecie zacząć starać się o dużą. Wymogiem są już nie tylko zdobyte punkty w określonych regulaminem pasmach górskich, ale i odbycie wielodniowych wycieczek.

Kolejnym etapem jest zdobycie odznaki „Za wytrwałość”, która jest nagrodą za wieloletni trud zdobywania poszczególnych odznak.

Po zebraniu odpowiedniej ilości punktów książeczkę GOT trzeba przekazać do weryfikacji do Terenowego Referatu Weryfikacyjnego PTTK. Adresy odpowiednich referatów znajdziecie w waszych książeczkach.

Więcej szczegółów dotyczących przyznawania punktów i odznak znajdziecie w Regulaminie GOT oraz na stronie Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK. Warto też zaglądać na facebookową stronę GOT po informacje o zlotach i wycieczkach.

Gdzie kupić książeczkę i odznakę.

Książeczki zwykle dostępne są w schroniskach, lokalnych oddziałach PTTK oraz w sklepie online Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej. Kosztują tylko 2,50 zł. Odznaki kupicie w tych samych miejscach po weryfikacji punktów w książeczce.

Jak widzicie uzbieranie wszystkich odznak zajmuje kilka lat. O ile dobrze policzyłam, to o odznakę za wytrwałość można zacząć się starać po około 10 latach wytrwałej wędrówki. Wniosek z tego, żeby zacząć wcześniej.

Odznaki wyglądają tak:

punkty got

Źródło: http://www.zst-tarnow.pl/2014/03/zdobyli-odznaki-got-pttk-2/

Zdj. hbm/Pixabay


Kto z  was podejmie wyzwanie? A może już możecie pochwalić się odznakami? Napiszcie w komentarzu i koniecznie dołączcie zdjęcia! 

Chcesz więcej?

Zapisz się na nasz newsletter. Co dostaniesz? Tylko informacje przydatne każdemu rodzicowi : na początek otrzymasz listę ważnych telefonów do szpitali i innych instytucji w regionie gotową do wydruku. Od czasu do czasu podeślemy ci też pomysły na aktywny wypoczynek.

Tak chcę dołączyć do newslettera (w każdej chwili możesz zmienić zdanie).

 • Nigdy wcześniej o nich nie słyszałam. 🙂

 • Punkty GOT są dobrą motywacją do zdobywania kolejnych szczytów. A właściwie są nagrodą za ich zdobywanie. A przy tym świetnie wyglądają przypięte do plecaka lub kurtki 😀 Mam już dwie odznaki, na trzecią (srebrną) trochę punktów brakuje, a ostatnio nawet nie było okazji do wędrówek – budowa domu, ciąża, małe dziecko… Ale wszystko jest do nadrobienia:)

 • Beata Grzyb

  W najbliższych dniach wybieram się do oddziału GOT w Bielsku-Białej, bo moje dziewczynki nazbierały w tym roku sporo punktów, także odznaka się należy. Czy weryfikacja to tylko formalność jeśli książeczka jest uzupełniona? Czy trzeba przedstawiać zdjęcia z tras, które nie przebiegają przez żadne schronisko?