Beskid Mały, Szlaki

Groń Jana Pawła II od strony Tarnawy Górnej

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) położony w Beskidzie Małym tuż obok Leskowca (922 m n.p.m.) w obrębie Parku Krajobrazowego. Kiedyś nazywał się Jaworzyna, ale nazwę zmieniono by upamiętnić częste wędrówki Karola Wojtyły, późniejszego papieża, na tę górę. Znajduje się tam kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Gór, w której odprawiane są okolicznościowe Msze św. Harmonogram znajdziecie na stronie na Facebooku. Możecie zaplanować sobie niedzielną wędrówkę połączoną z modlitwą w otoczeniu pięknych beskidzkich szczytów.

Dla kogo:

Dla dzieci od 4 lat lubiących piesze wędrówki. Młodsze mogą domagać się podwiezienia na barana; jak nasza trzylatka.

Typ trasy:

Średnia.
Prawie cała trasa wiedzie przez las w przyjemnym cieniu. Ścieżka jest dobrze utwardzona, tylko miejscami zdarzają się kałuże. Niestety nie przejedziecie tu wózkiem.

Czas wędrówki w jedną stronę (dla dorosłego): 

Od parkingu około 2 godzin spokojnego marszu z dziećmi.

Udogodnienia:

Na szczycie znajduje się schronisko PTTK „Leskowiec” gdzie zjecie dobry obiad. W środku są też czyste toalety oraz miejsca noclegowe. W zimie  możecie poszusować na nartach na północnym zboczu; znajduje się tam wyciąg.

Strona www: 

Groń Jana Pawła II – kaplica

Schronisko PTTK „Leskowiec”

Opis:

Od parkingu ruszamy wąską asfaltową drogą i wchodzimy do Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Podążamy dalej szlakiem niebieskim. Początkowo wspinamy się pod górę boczną drogą a później ścieżką wyłożoną kamieniami, następnie jest długi łagodny odcinek wśród gęstego lasu i jeszcze jedno ostrzejsze podejście pod górę. Dochodzimy do Polany Beskid gdzie nasz szlak łączy się z zielonym i żółtym. Kontynuujemy łagodną ścieżką aż do schroniska PTTK i dalej do kaplicy.

Po odpoczynku, z Gronia możemy podejść dalej żółtym szlakiem na szczyt Leskowiec (909 m n.p.m.) co zajmie dorosłemu 20 minut w jedną stronę. Szlak wiedzie najpierw w dół do przełęczy Midowicza (863 m n.p.m.) a później stopniowo w górę.

Jak dojechać & gdzie zaparkować: 

Jeśli pojedziecie od strony Krzeszowa, zaraz po minięciu tablicy z nazwą Tarnawa Górna skręćcie w lewo za mostem. Od razu zobaczycie wejście do parku krajobrazowego i parking po lewej stronie. Opłata parkingowa wynosi 5 zł za cały dzień i trzeba ją uiścić w niewielkim sklepie Lider po przeciwnej stronie drogi. Jadąc od strony Tarnawy Dolnej parking będzie po prawej tuż przed mostem i końcem miejscowości.

Mapa trasy:  Trasa Tarnawa Górna – Schronisko PTTK Leskowiec w serwisie mapa-turystyczna.pl


Byliście już tu? Co myślicie o tym miejscu? Zapraszam do dodania zdjęć w komentarzu. Jak myślicie, że to ciekawe i warte polecenia miejsce na spędzenie dnia, udostępnijcie ten wpis znajomym.

[FM_form id=”4″]

 • Świetna strona i pomysł! Bardzo podoba mi się idea przyswajania dzieci do gór i pieszych wędrówek :)Sama żałuję, że rodzice często mnie w góry nie zabierali, ale za to teraz nadrabiam 🙂

 • Ania

  Ale fajny blog! Lubie spedzac czas z dziecmi takze na pewno bede do Ciebie zagladac! Moja Zosia ma 2,5 roku takze mysle ze z drobna pomoca dalaby rade!

  • Zdecydowanie! Moja córka miała ok 3 lat jak pierwszy raz tu wchodziła. Jest jeszcze łagodniejszy szlak wiodący z Rzyk koło Andrychowa. Jest oznaczony białymi serduszkami. Wchodzi się na niego z ostatniego parkingu przy początku szlaku czarnego (nie wchodzisz na szlak czarny). Szlak jest dość długi (ponad 2 godziny) i w większości w lesie.

 • Jakie wspaniałe widoki! 🙂

  • Takie typowo beskidzkie 🙂

 • Nowa-K

  Leskowiec i Groń Jana Pawła II to moje tereny;) Ale od strony Andrychowa. Można powiedzieć, że tam się wychowałam. A ostatnio wybrałam się na Groń z moimi dziećmi.

  Pozdrawiam i zapraszam od czau do czasu do siebie:)
  http://www.nowa-k.pl

  • To pewnie szliście szlakiem z Rzyk? Może podeślesz zdjęcie z wycieczki?